Dom w Chruszczobrodzie

Dom otwiera się na ogród który przenika jego wnętrze dzięki dużym przeszkleniom. Stojąc w środku jesteśmy częścią tego magicznego otoczenia. Kolory kontrastują ze sobą, natura uzupełnia czystą formę budynku.


Realizacja projektu dom jednorodzinny w miejscowości Chruszczobród na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Obiekt tworzą trzy proste budynki o charakterystycznym kształcie tradycyjnej zabudowy. Budynki z dwuspadowym dachem o prostym kształcie zostały podzielone względem siebie funkcjonalnie na budynek garażu, budynek pracowni artystycznej oraz budynek mieszkalny. Układ funkcjonalny, nasłonecznienie działki oraz ukształtowanie terenu stały się punktem wyjściowym dla projektu. Strefę ogólnodostępną, publiczną zaakcentowano szerokim podjazdem oraz budynkiem garażu, następnie zlokalizowano budynki pracowni artystycznej oraz budynek mieszkalny, który został zlokalizowany równolegle do obu budynków w odległości zapewniającej swobodne przejście do strefy prywatnej.Pomiędzy budynkami wytworzył się ciąg komunikacyjny, który wprowadza do strefy prywatnej odkrywając przy tym ciekawe perspektywy na architekturę oraz otaczającą je przyrodę.

Dach, elewacje oraz taras wszystkich trzech budynków wykończono deskami modrzewia polskiego. Uzyskano w ten sposób jednolite materiałowo proste bryły. Część ogólnodostępna została zaakcentowana innym materiałem w postaci kostki granitowej, natomiast taras drewniany sygnalizuje strefę prywatną, wprowadzając do części ogrodowej.

W trakcie budowy wykopano kilka dużych głazów, które stały się punktem wyjściowym do zagospodarowania terenu. Kamień otacza budynki w mniejszej drobniejszej formie po duże monumentalne głazy charakterystyczne dla terenu jury.

Wewnątrz każdego z obiektów zastosowano wyraźny podział przestrzeni. W budynku domu wydzielono strefę dzienną - ogólnodostępną oraz nocną - prywatną, w której znajdują się pokoje dla dzieci i sypialnia rodziców. W pracowni artystycznej wygospodarowano również antresolę dla gości z widokiem na ogród. Część ogrodową elewacji budynku pracowni i domu zaakcentowano dużymi oknami otwierającymi budynki na otaczającą przyrodę. Front budynków jest minimalistyczny, bez wyraźnych podziałów w postaci okien czy drzwi.

Celem projektu było zachowanie surowej i prostej formy budynków, uzyskując przy tym współczesny i ponadczasowy charakter miejsca i architektury.


Nazwa: Dom w Chruszczobrodzie/ woj. śląskie/ obszar jury Krakowsko-Częstochowskiej
Kategoria: architektura jednorodzinna
Inwestor: prywatny
Status: realizacja
Rok: 2015
Autor: arch.Mateusz Górnik, arch.Magdalena Górnik,

Dane techniczne:
Powierzchnia użytkowa:
Powierzchnia zabudowy:
Wysokość do kalenicy:
Nachylenie dachu:
Powierzchnia garażu:
Kubatura budynku: