Dom na Jurze

Projekt Domu na Jurze, tu otoczenie, czyli krajobraz Jury Krakowsko- Częstochowskiej, było faktorem bazowym. Geologicznie dominują tam białe i szare wapienie, z których ukształtowały się tak charakterystyczne na tym terenie ostańce krasowe - m.in. iglice skalne. Idea projektu nawiązuje właśnie do porozrzucanych na Jurze form skalnych - głazów, które zostały uformowane przez człowieka i zaadaptowane na potrzeby mieszkalne. Priorytetem było wykreowanie niebanalnej architektury w kontekście naturalnego otoczenia Jury. Budynki stworzyły układ urbanistyczny, wykreśliły perspektywy i wykorzystały optymalnie potencjał działki. Usytuowanie budynków zostało tak dostosowane, by wykorzystać walory widokowe, ukształtowanie oraz wiatry i nasłonecznienie działki



Kluczowym wyzwaniem było znalezienie technologii budowy, która pozwoli uzyskać efekt wizualny betonowych brył - monolitów, od ścian po dach. Sprawdził się tu oszczędny w detal na gładko szlifowany tynk w formie betonu architektonicznego. Ukształtowanie terenu, w tym przypadku jego znacznym spadek, został zaakcentowany schodami będącymi zaproszeniem do posiadłości. Wyznaczyły i uporządkowały one ciągi komunikacyjne między budynkami, stając się ciekawym elementem architektonicznym, który przekuł niedogodności terenu w zaletę. Obserwując całość realizacji, dostrzeżemy analogię form i kolorów budynków do krasowego krajobrazu Jury, unikalnego w skali kraju.


Układ funkcjonalny domu został podzielony na cztery mniejsze bryły wzajemnie ze sobą powiązane. Pozwoliło to uzyskać ciekawe przestrzenie urbanistyczne/ wnętrza gdzie można się schować przed wiatrem, słońcem, deszczem. Pierwszy budynek mieszkalny został zlokalizowany po lewej stronie działki, patrząc od strony wjazdu. Podzielony na część dzienną z otwartą więźbą pod jednym dachem- salon, jadalnia, kuchnia, ukryte spiżarnia i pralnia, toaleta dla gości. Idąc w głąb działki, przez patio tworzące dziedziniec uzupełniony zielenią i małą architekturą docieramy do szklanego łącznika pomiędzy dwoma budynkami. Ukazują nam nie tu ciekawe perspektywy na ogród, salon i antresolę ze schodami.

Na parterze w części nocnej tuż przy holu zlokalizowano łazienkę dla rodziców i dzieci oraz osobno małą toaletę, która może być przeznaczona dla gości. Otwarta przestrzeń poddasza pozwala na dowolną aranżację, w zależności od potrzeb. Prawą stronę działki zagospodarowano budynkiem garażu z pomieszczeniami gospodarczymi oraz niewielkim domkiem gościnnym połączonym z garażem przy pomocy łącznika. Wnętrza budynków można dowolnie kształtować. Tradycyjne dwuspadowe dachy są w kolorze elewacji. Jednolite bryły nadają kompleksowi minimalistycznego charakteru.