Dom jednorodzinny w Strzemieszycach

Projekt domu na wąskiej działce zlokalizowanej pomiędzy planowaną drogą o wysokim natężeniu ruchu a otuliną lasu. Bryłę budynku podzielono na dwie części, jedną otwartą na ogród, prywatną a drugą zamkniętą na drogę. Każdej z nich nadano inną funkcję i formę architektoniczną zaakcentowaną różnymi materiałami. Strefa ogólnodostępna minimalistyczna i zamknięta, pełni funkcje izolatora od ruchliwej drogi. Elewacja wejściowa oszczędna w formie, zaakcentowana ukrytym podcieniem gdzie znajduje się wejście do domu oraz wjazd do garażu. Garaż i zaplecze techniczne zlokalizowano od strony drogi i wykończono tak aby je ukryć, pomieszczenia połączono z częścią mieszkalną holem wejściowym.

Długa elewacja ogrodowa domu została przełamana charakterystycznym obramowaniem w formie passe-partout oraz wykończona pionowym deskowaniem, zabieg ten wprowadza dynamiczną perspektywę oraz ociepla surową formę budynku. Widok z części dziennej po stronie południowo-zachodniej rozciąga się na ogród. Duże przeszklenia doświetlają salon, jadalnię na 12 osób oraz pokoje.


Widok od strony bramy wjazdowej na teren działki. Elewacje budynku wykończono tynkiem mineralnym w kolorze białym oraz wstawkami z okładziny drewnianej. Modernistyczna bryła i minimalistyczne rozwiązania mają podkreślić oryginalny charakter budynku.

Strefa nocna w zachodniej części posiada sypialnie z osobnymi wyjściami na taras. Z przeszklonego korytarza łączącego obie części domu widać podcień zieleni oraz strefę nocną ze świetlikiem i oknem z widokiem las. Doświetlenie holu z trzech stron optycznie skraca dystans między strefą dzienną i nocną. Wszystkie pomieszczenia posiadają wyjście bezpośrednio na ogród.

Inwestor: prywatny
Status: realizacja
Lokalizacja: Strzemieszyce Górne, woj. Śląskie
Rok: 2012
autor: arch.Mateusz Górnik, arch.Magdalena Górnik

Dane techniczne:
Powierzchnia użytkowa domu: 198 m2
Powierzchnia zabudowy domu: 306 m2 (wraz z garażem)
Kalenica domu: 4,67 m
Powierzchnia użytkowa garażu: 39,75 m2
Nachylenie dachu: 4°
Kubatura budynku: 1372,8 m3
Rodzaj dachu: jednospadowy