OCHOROWICZÓWKA - Muzeum Magicznego Realizmu

Od ruiny po wystawę Salvadora Dalego

Jak to się stało, że willa Juliana Ochorowicza z początku XX wieku, która przez lata była zaniedbywana i coraz bardziej popadała w ruinę, stała się niezwykłym muzeum i perłą architektury?

Na przełomie XIX i XX wieku Wisłę zamieszkiwał prekursor psychologii klinicznej i hipnozy eksperymentalnej – Julian Ochorowicz. Jako człowiek wszechstronny stworzył również teoretyczne podstawy działania telewizji i jako pierwszy doprowadził do emisji dźwięków. Uratował Wieżę Eiffla, która miała zostać zburzona, dzięki zainstalowaniu na niej nadajnika telegrafu, a jego willa Ochorowiczówka stała się pierwszym murowanym domem w Wiśle. Za czasów jego pobytu w Wiśle stanowiła ona miejsce pracy uczonych i literatów, odwiedzały ją tak wybitne postaci jak Maria Skłodowska-Curie, Władysław Reymont, Witold Gombrowicz czy Bolesław Prus.

Niszczenie i renowacja

Po II Wojnie Światowej budynek przejęło miasto. W Ochorowiczówce powstały mieszkania komunalne. Przez kolejne lata willa stawała się coraz bardziej zaniedbana, a kolejne przybudówki całkowicie zniszczyły pierwotną bryłę. Dodatkowo, pożar budynku w 2014 roku spowodował, że jego ratowanie było ogromnym wyzwaniem. W 2015 roku pojawił się pomysł stworzenia Muzeum Magicznego Realizmu, a pracownia Górnik Architects podjęła się tego wyjątkowo skomplikowanego projektu, jakim było przywrócenie Ochorowiczówce dawnego blasku.

„Naszym celem było przywrócenie charakteru bryły budynku sprzed lat – mówi Mateusz Górnik, I Architekt pracowni Górnik Architects – było to spore wyzwanie, ponieważ kolejne dobudówki, pożar i stopień zniszczenia budynku spowodowały, że musieliśmy walczyć o uratowanie każdej cegły z oryginalnej konstrukcji. Jednocześnie rozbudowaliśmy podstawową bryłę o skrzydło wypełnione drewnem i szkłem, tak aby stanowiła delikatne tło dla zabytkowej części. Stworzyliśmy projekt, który dzięki materiałom i formie jest bardzo nowoczesny, ale pasuje do architektury dawnej bryły Ochorowiczówki. Projekt zakładał również przywrócenie historycznych elementów – drewnianego ganku, stolarki okiennej i drzwiowej czy oryginalnej kolorystyki.”


Salvador Dali odwiedza Ochorowiczówkę

Datę otwarcia Muzeum Magicznego Realizmu wyznaczono w setną rocznicę śmierci samego Juliana Ochorowicza, 1 maja 2017 roku. Od początku wystawa zgromadziła ponad 300 obrazów i rzeźb pochodzących ze zbiorów prywatnych. Znajdują się tutaj dzieła tak wybitnych artystów jak Zdzisław Beksiński, Wojciech Siudmak, Rafał Olbiński czy Jarosław Jaśnikowski. Jednak najbardziej wyjątkowym znaleziskiem wśród wystawionych dzieł są prace samego Salvadora Dalego.

„Jesteśmy dumni, że w miejscu zaprojektowanym przez naszą pracownię znajdują się prace tak wybitnych artystów. Wiedząc jaki jest cel renowacji Ochorowiczówki stworzyliśmy przestrzeń, która jest dopasowana do potrzeb odwiedzających. Dzieła są odpowiednio oświetlone, przestrzeń nie przytłacza, dzięki czemu zwiedzający mogą się jak najbardziej skupić na podziwianiu sztuki.” – dodaje Mateusz Górnik.

W Ochorowiczówce zwiedzający mają dodatkowo możliwość dowiedzenia się więcej o pierwszym właścicielu willi – Julianie Ochorowiczu oraz o niesamowitym dorobku tego prawdziwego „człowieka renesansu"



Nazwa: Muzeum Magicznego Realizmu- Willa Ochorowicza/ woj. śląskie/
Kategoria: architektura użytkowa
Inwestor: prywatny
Status: realizacja
Rok:
Autor: arch.Mateusz Górnik, arch.Magdalena Górnik,

Dane techniczne:
Powierzchnia zabudowy:
Powierzchnia użytkowa:
Kubatura budynku: