Larch House

Malownicze tereny Wielkopolski z gęsto utkaną siecią mniejszych i większych rzek, błękitnymi plamami jezior i rozlewisk, bogatą bazą turystyczną z mnóstwem atrakcji – nie sposób nie wykorzystać potencjału jaki daje natura. Tam właśnie powstaje Larch House. Ideą projektu jest fuzja naturalnego otoczenia, kontekstu miejsca, przemyśleń inwestora, formalnych uwarunkowań zapisu planu zagospodarowania przestrzennego oraz filozofii Feng Shui.

Koncepcja zakłada wykorzystanie walorów terenu jako naturalnej otuliny i tarczy domu od strony Płn i Wsch, która chroni od wiatrów, wychłodzenia i strzałów lokalnych myśliwych. Dobudowana zostanie bariera chroniąca przed wpływem negatywnej energii od strony mokradeł. Zielona skarpa poza funkcją ochronną, będzie także pełnić rolę tarasu – miejsca relaksu i zabawy. Okalające dom skarpy utworzą naturalne patio/ atrium zapewniające dyskrecję i bezpieczeństwo.

Budynek domu oraz niewielki budynek zewnętrznego biura/ biblioteki zostały usytuowane równolegle względem siebie. Forma architektoniczna jest wynikiem kształtowania skarpy i narzuconych warunków zabudowy. Zaproponowane powierzchnie będą pełnić funkcje wewnętrznych tarasów zielonych z perspektywą widokową. Będą sprzyjać rekreacji oraz medytacji i wyciszeniu.

Kompleks umieszczono na niewielkiej skarpie, dzięki czemu uzyskano ciekawe, nienachalne perspektywy widokowe na jezioro, a jednocześnie możliwość ukrycia garażu/ wiaty na auta u nasady wzniesienia. Zielony grzbiet skarpy naturalnie przechodzi w taras, powiększa przestrzeń rekreacyjną domu.

Zewnętrzne ciągi komunikacyjne w formie drewnianych deptaków (nawiązujących do molo) przemyślane i poprowadzone zostały tak, by domownicy i goście mogli swobodnie docierać do parkingu/ granicy siedliska. Jeden z nich jest ścieżką, która połączy teren prywatny z lasem, umożliwiając domownikom jego eksplorację.

Architektura jest uzupełnieniem otoczenia, pełni funkcję użytkową. Zaproponowana lekka ażurowa ściana nawiązuje do otaczającego lasu a w konsekwencji staje się ciekawą formą zamknięcia domu, tak aby w momencie podróży, wyjazdu, budynek stanowił jedną zwartą bryłę. Ażurowe pionowe drewniane elementy wyglądają niezwykle efektownie i oryginalnie za dnia jak i nocą, nie tworząc masywnej ściany. Elewacja budynku to okładzina z desek Modrzewia polskiego, ułożonych tak by podreślić prostotę i monolityczność budynków. Drewno pod wpływem warunków atmosferycznych i z biegiem czasu pokryje charakterystyczna, szlachetna patyna.