Biały dom
Nowoczesny dom ażurowy w województwie Śląskim, który zapewnia wysoką jakość powietrza we wnętrzach i jest energooszczędny.
Panele elewacyjne z blachy perforowanej nadają obiektowi lekkości, stanowią ochronę przed słońcem oraz pełnią funkcję antywłamaniową. Dom podzielony jest na dwie części: południową, z dużym przeszkleniem, skąd rozciąga się widok na ogród, oraz północną, z minimalistyczną elewacją, gdzie znajduje się wejście i wjazd na teren posesji. Już od progu, z wnętrza domu widać ogród z wodno-roślinną kompozycją. Na końcu korytarza umieszczono stół na 12 osób. Jadalnia przenika się z kuchnią i salonem, ale każde z pomieszczeń zachowuje swoją niezależną funkcję.
Sercem domu jest duży salon z kominkiem i salą bilardową. Ciekawym akcentem architektonicznym wnętrza są schody wspornikowe prowadzące na piętro, gdzie mieszczą się trzy sypialnie z widokiem na ogród. Pomieszczenia techniczne, takie jak kotłownia, pralnia oraz spiżarnia znajdują na parterze.
Dom jest obiektem ekologicznym – jego roczne zapotrzebowanie na energię nie przekracza 40 kWh/m2. Oszczędność osiągnięto m. in. dzięki wykorzystaniu tradycyjnych materiałów budowlanych o podwyższonej izolacyjności cieplnej, usunięciu mostków termicznych i odzysku energii z systemu wentylacji mechanicznej. Dodatkowo energię pozyskują zainstalowane na dachu kolektory słoneczne. Zapotrzebowanie energetyczne budynku w zakresie ogrzewania umożliwia zamontowanie pompy ciepła jako podstawowego źródła do celów ogrzewania i wentylacji.
Instalacja centralnego ogrzewania przynosi około 15% oszczędności energii. Jej źródło stanowi kocioł gazowy, który w okresie zimowym zasila 300-stu litrowy podgrzewacz ciepłej wody użytkowej (CWU). Latem zasilanie pochodzi z baterii układu słonecznego. Na parterze zainstalowano ogrzewanie podłogowe o parametrach wody grzewczej: 35/30º C, natomiast w pomieszczeniach na piętrze znajdują się grzejniki konwekcyjnymi z wodą grzewczą o parametrach: 45/35º C.
System CO jest przystosowany do przeprowadzania termicznej dezynfekcji instalacji CWU. Dzięki zastosowaniu pełnej cyrkulacji, straty wody nie są odczuwalne. Z kolei wentylacja nawiewno-wywiewna z rotacyjnym wymiennikiem ciepła spełnia podstawowe wymagania higieniczne w zakresie ilości dostarczanego powietrza i stwarza komfortowe warunki mieszkania.
Nazwa: Ażurowy dom jednorodzinny
Kategoria: architektura jednorodzinna
Inwestor: prywatny
Status: realizacja
Lokalizacja: Strzemieszyce Dolne, woj. śląskie
Rok: w 2015 / 2016
Dane techniczne:
powierzchnia użytkowa domu: 235 m2
powierzchnia zabudowy: 215 m2
wysokość budynku: 8.5m
nachylenie dachu: płaski
powierzchnia garażu: 31 m2